Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe polegają na nawracających napadach lęku i paniki ujawniających się bez konkretnej przyczyny czy bodźca. Niepokój i napięcie towarzyszą osobie chorej z niewyjaśnionych powodów, w okolicznościach i sytuacjach, które takiego lęku nie powinny powodować. Kilkuminutowym napadom towarzyszą z reguły objawy, takie jak: pocenie się, przyspieszone tętno, zawroty głowy, drżenie kończyn, mdłości, wymioty, duszności, bóle brzucha i bóle w klatce piersiowej. Często zaburzenia lękowe wiążą się z bezsennością albo bardzo niespokojnym, przerywanym snem. Powodują też zaburzenia koncentracji. Mogą prowadzić do pojawienia się myśli samobójczych.

Osoba dotknięta zaburzeniami lękowymi obawia się tego co może nastąpić. Często jest to niepokój o zdrowie, życie własne lub bliskich, strach przed utratą pracy, brakiem środków do życia itp. Wśród zaburzeń lękowych możemy wyróżnić: lęki uogólnione, lęki społeczne, napady lęku (często z towarzyszącymi objawami depresyjnymi) oraz fobie.

W Centrum Zdrowia Psychicznego w Lublinie stosujemy różne metody leczenia zaburzeń lękowych. Dobór odpowiedniej terapii zależy od uciążliwości i nasilenia objawów, specyfiki oraz częstotliwości napadów.