Dzienny Oddział Psychiatryczny

Dzienny Oddział Psychiatryczny

W dzisiejszym wpisie przybliżymy funkcjonowanie Dziennego Oddziału Psychiatrycznego. Rozmowa z dr Alicją Wysocką, ordynatorem Dziennego Oddziału Psychiatrycznego w Centrum Medycznym Przyjaźni w Lublinie.

Czytaj więcej

Kiedy warto udać się na konsultację do psychiatry?

stetoskop zdrowe jedzenie hantle
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Wydaje nam się oczywiste dbanie o zdrowie fizyczne – staramy się dbać o zdrową dietę, uprawiamy sport, robimy badania profilaktyczne, odwiedzamy lekarzy kiedy sytuacja tego wymaga, przyjmujemy zalecane leki. Czy podobnie dbamy o nasze zdrowie psychiczne? Wydaje się, że nie.

Czytaj więcej

Jak przekuć obecny kryzys w sukces?

wspinanie się mimo przeciwności
Pandemia, z którą świat walczy już prawie od roku, a także wszystkie restrykcje oraz skutki ekonomiczno-społeczne wywołane COVID-19, to niewątpliwie duże obciążenie psychiczne. W efekcie wiele osób może doświadczać stanów lękowych, których nigdy u siebie nie obserwowały lub innych problemów natury psychicznej. Jednak skupianie się na problemie, nie tylko nie pomoże go rozwiązać, ale również wpłynie negatywnie na nastrój. Dlatego warto przemyśleć jak wykorzystać obecny kryzys i przekuć go w sukces.

Czytaj więcej

Jak zadbać o seniorów przed świętami Bożego Narodzenia w trakcie pandemii COVID-19?

pierniczek w maseczce
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się zwykle z radością, rodzinną atmosferą, wspólnym biesiadowaniem, jednak w 2020 r. wielu rodzinom może być trudno kontynuować te tradycje. Wśród obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 znajdują się bowiem restrykcje dotyczące tegorocznych świąt. Zgodnie z nimi przy świątecznym stole oprócz gospodarzy może zasiąść maksymalnie pięciu gości. Pomijając regulacje prawne, niektóre rodziny z obaw przed koronawirusem same rezygnują ze spotkań lub decydują się na odizolowanie osób starszych. Z psychologicznego punktu widzenia to bardzo trudna sytuacja, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu rodzicom, dziadkom, sąsiadom odpowiedniego wsparcia. Fizyczny dystans nie musi w końcu oznaczać pełnego dystansu społecznego. Co możemy zrobić dla seniorów, aby ten czas był łatwiejszy? – Święta w pandemii.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

biały rysunek głowy zdrowie psychiczne lęk
Chociaż lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, może przybrać formę zaburzeń, które w znacznym stopniu zmniejszają komfort życia. Długotrwały niepokój, dręczące myśli, problemy ze snem, kołatanie serca, trudności z oddychaniem i koncentracją, to tylko niektóre objawy lęku. W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o lęku w kontekście koronawirusa. Czy pandemia COVID-19 może wywołać lęk? Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej