Dieta a zdrowie psychiczne – 10 zasad zdrowego odżywiania

dieta sztućce

Chociaż od dawna mówi się o prawidłowej diecie w kontekście szczupłej sylwetki, nadciśnienia czy cukrzycy, to temat jej wpływu na zdrowie psychiczne jest w mediach stosunkowo nowy. Tymczasem dieta nie tylko może wspomóc leczenie zaburzeń psychicznych, ale również według naukowców – niektórym zapobiec.

Dieta a zdrowie psychiczne

Zacznijmy od odrobiny anatomii i fizjologii. Chociaż połączenie mózgu z jelitami może wydawać się zaskakujące, to naprawdę istnieje. Te dwa oddalone od siebie narządy łączy nerw nazywany błędnym.

Liczne badania wykazują wpływ mikrobioty jelitowej na nastrój. Poza tym w kontekście diety i zaburzeń psychicznych ważny jest fakt, iż mózg zużywa energię pochodzącą z żywności.

Jego sprawne funkcjonowanie zależy więc od dostarczanych organizmowi substancji. Te podstawowe informacje pomogą uświadomić sobie, że rodzaj spożywanych pokarmów jest bardzo ważny w kontekście zdrowia psychicznego.

mapa słów zdrowie

Poniżej zamieszczamy listę 10 zasad zdrowego odżywiania w kontekście zdrowia psychicznego:
  1. Jedz regularnie co najmniej 3 posiłki dziennie w odpowiednich odstępach czasowych. Nie najadaj się przed snem.
  2. Dopasowuj kaloryczność diety do swojego zapotrzebowania, co pozwoli na odpowiednią podaż energii i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  3. Jedz różnorodnie. Podstawą diety dobrej dla zdrowia psychicznego są produkty zbożowe, tłuste ryby, orzechy, warzywa strączkowe, warzywa ciemnozielone, fermentowane napoje mleczne (np. kefir). Wybieraj produkty obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, witaminy B6 i B12.
  4. Jedz warzywa i owoce – są pełne witamin, składników mineralnych, błonnika. Ich obecność w diecie z pewnością docenią jelita, mózg, ale i inne organy. Większość warzyw spożywać można bez żadnych ograniczeń, większej ostrożności wymagają owoce, które są pełne cukrów prostych. Szczególnie uważać należy na kaloryczne banany i winogrona.
  5. Unikaj fast foodów, kolorowych napojów, słodyczy, żywności wysokoprzetworzonej – te grupy produktów nie tylko są bardzo kaloryczne, ale są ubogie w substancje odżywcze. Zamiast lubianych przez mózg witamin czy kwasów omega-3, posiadają pełno utwardzonych tłuszczy, cukrów prostych i dodatków do żywności.
  6. Czytaj składy produktów – zasada jest prosta: im krótszy skład, tym zwykle lepszy produkt.
  7. Jedz mniej smażonego – zamiast tego stawiaj na gotowanie, pieczenie, przygotowywanie posiłków na parze.
  8. Ogranicz sól, cukier – są szkodliwe dla organizmu. Badania pokazują, że spożywanie w nadmiarze soli sprzyja m.in. demencji, a cukru – depresji.
  9. Pij wodę – jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych, m.in. usprawnia pracę mózgu.
  10. Zrezygnuj z używek – szczególnie kontrowersyjny w aspekcie zdrowia psychicznego wydaje się alkohol. Często osoby nadużywające twierdzą, że alkohol pomaga im się uspokoić, zapomnieć o problemach, poprawić nastrój. Niestety to krótkotrwały efekt, a początkowe pobudzenie zamienia się w obniżenie nastroju. Alkohol działa bezpośrednio na układ nerwowy i wywołuje szereg zaburzeń psychicznych. Jest również substancją, która silnie uzależnia, co daje szereg kolejnych powikłań, jak np. depresja.

kolorowe owoce i warzywa

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany uzyskaniem jeszcze bardziej szczegółowych informacji dotyczących zagadnienia: dieta a zdrowie psychiczne zapraszamy do kontaktu z naszym dietetykiem mgr Agatą Przytułą – www.agataprzytula.pl