Jak zadbać o seniorów przed świętami Bożego Narodzenia w trakcie pandemii COVID-19?

pierniczek w maseczce
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się zwykle z radością, rodzinną atmosferą, wspólnym biesiadowaniem, jednak w 2020 r. wielu rodzinom może być trudno kontynuować te tradycje. Wśród obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 znajdują się bowiem restrykcje dotyczące tegorocznych świąt. Zgodnie z nimi przy świątecznym stole oprócz gospodarzy może zasiąść maksymalnie pięciu gości. Pomijając regulacje prawne, niektóre rodziny z obaw przed koronawirusem same rezygnują ze spotkań lub decydują się na odizolowanie osób starszych. Z psychologicznego punktu widzenia to bardzo trudna sytuacja, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu rodzicom, dziadkom, sąsiadom odpowiedniego wsparcia. Fizyczny dystans nie musi w końcu oznaczać pełnego dystansu społecznego. Co możemy zrobić dla seniorów, aby ten czas był łatwiejszy? – Święta w pandemii.

 

Dlaczego święta mogą być szczególnie trudne dla starszych?

COVID-19 zmusza do większej izolacji, wzmaga poczucie osamotnienia, nasila lęki, stany depresyjne. Święta w dobie pandemii mogą być szczególnie trudne, ponieważ to właśnie wtedy mocniej odczuwa się samotność i bardziej boli brak bliskich osób obok. Poza tym osobom starszym często towarzyszy strach przed śmiercią, nasilający się podczas urodzin, świąt i innych ważnych dla nich dat. Zastanawiają się, czy będą miały szansę spotkać się z rodziną jeszcze w kolejnym roku. Święta są również momentem refleksji, wspomnień, myślenia o osobach, które już odeszły. Własne myśli w połączeniu z osamotnieniem spowodowanym koronawirusem mogą sprawić, że to będą bardzo trudne dni, pełne smutku, płaczu, lęku.

para seniorów

Jak pomóc osobom starszym przetrwać święta?

Przede wszystkim nie unikajmy rozmowy o obecnej sytuacji. Brak zaproszenia na święta seniorów, może być dla nich bolesny. Wytłumaczmy, że wynika to z troski o ich zdrowie. Zapewnijmy im także pewność, że nie są sami. Pamiętajmy, że czasem nawet drobny gest wykonany w kierunku osoby potrzebującej, ma wielką moc. A takich gestów, które można wykonać w Święta jest naprawdę wiele – wykonanie telefonu, zostawienie pod drzwiami upominku czy potraw wigilijnych, wybranie się całą rodziną pod dom dziadków i pomachanie im, a dla odważniejszych – zaśpiewanie pod blokiem kolędy. Takie małe niespodzianki z pewnością ucieszą seniorów i sprawią, że nie będą czuły się zapomniane, bo to mogłoby mieć znaczący wpływ na stan zdrowia psychicznego.

wigilia przez internet

Wigilia online w czasie pandemii

Na świąteczne spotkania online do tej pory decydowały się przede wszystkim osoby mieszkające w różnych miastach czy krajach. Chociaż nic nie zastąpi spotkań na żywo, uścisków czy łamania opłatkiem, to trzeba przyznać, że jest to dobra alternatywa, dającą namiastkę normalności. Udostępnienie osobom starszym sprzętu umożliwiającego połączenie za pomocą kamery, wcześniejsze przeszkolenie z obsługi programu sprawi, że będą mogły uczestniczyć w Wigilii, rozmawiać, śmiać się. Bez tego oglądałyby pewnie telewizję lub ze smutkiem wspominały poprzednie Święta, co na pewno negatywnie wpłynęłoby na ich nastrój.

Jeśli nie ma takiej możliwości, żeby połączyć się przez komputer, zróbmy to poprzez wykonanie telefonu lub zaplanujmy wspólny wigilijny spacer. Święta w pandemii będą inne niż zazwyczaj, to pewne, ale każda forma kontaktu jest na wagę złota w tak wyjątkowym czasie.

skarpety w biało-czerwone pasy odpoczynek

Wykorzystanie nowoczesnych technologii podczas COVID-19 to świetny sposób na utrzymanie kontaktów międzyludzkich. Tak bardzo potrzebnych dla zachowania zdrowia psychicznego.

Podczas Świąt za priorytet postawmy sobie odpoczynek – od informacji o pandemii. Skierujmy uwagę na zabawę z dziećmi, przeczytanie dobrej książki, pójście na spacer.

Jeśli czujesz potrzebę porozmawiania ze specjalistą, skontaktuj się z naszym Centrum: + 48 531 190 320.

pierniki w kształcie gwiazdek

W tym roku oprócz tradycyjnych: „Wesołych Świąt”, życzmy sobie wszyscy szybkiego powrotu do normalności, dużo odporności,  pozytywnych myśli, wytrwałości oraz wiary w lepsze jutro.