Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?

biały rysunek głowy zdrowie psychiczne lęk
Chociaż lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, może przybrać formę zaburzeń, które w znacznym stopniu zmniejszają komfort życia. Długotrwały niepokój, dręczące myśli, problemy ze snem, kołatanie serca, trudności z oddychaniem i koncentracją, to tylko niektóre objawy lęku. W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o lęku w kontekście koronawirusa. Czy pandemia COVID-19 może wywołać lęk? Jak sobie z nim radzić?

niebieski napis covid-19 lęk

Podłoże lęków – czy koronawirus może wywołać lęk?

Przyczyn lęku jest mnóstwo. Może wynikać z przykrych sytuacji doświadczonych w dzieciństwie, zażywania substancji psychoaktywnych, problemów ze zdrowiem czy stresujących wydarzeń. Co ciekawe, lęk może wystąpić na skutek bardzo przykrego zdarzenia, jak np. śmierć bliskiej osoby, wypadek samochodowy, ale również radosnego jak wesele, narodziny dziecka.

Nowa sytuacja

Trwająca epidemia COVID-19 i obowiązujące obostrzenia, są dla wszystkich czymś nowym, na co trudno było się przygotować. Nowe sytuacje wywołują lęk. Może on wynikać ze wszystkiego, co związane z chorobą, czyli strachem przed zachorowaniem czy śmiercią (swoją lub bliskich). Może także być związany ze skutkami pandemii, np. utratą pracy, zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń, częstszym przebywaniem w domu czy niepewnością o jutro.

Sposoby na radzenie sobie z lękiem przed COVID-19

W przypadku odczuwania lęku związanego z koronawirusem lub konsekwencjami pandemii, warto przeanalizować swoją codzienność. Wprowadzenie małych zmian w stylu życia może pomóc zapanować nad lękiem.

  1. Utrzymuj kontakt z bliskimi

Mimo społecznej izolacji warto pielęgnować kontakty międzyludzkie, korzystając z telefonu czy komunikatorów. To często rozmowa, opowiedzenie o swoich problemach, przynosi największą ulgę. Warto pamiętać też o osobach starszych i samotnych – są one jedną z bardziej potrzebujących naszego wsparcia grup społecznych.

miska w kształcie serca wypełniona owocami

  1. Zadbaj o dietę i ruch

Dla zdrowia psychicznego bardzo ważna jest dieta bogata w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze. Objadanie się niezdrowym jedzeniem może przyczynić się nie tylko do zbędnych kilogramów, ale także do pogorszenia samopoczucia czy spadku odporności, której tak bardzo teraz wszyscy potrzebujemy. Nie warto również traktować zamknięcia siłowni jako wymówki przed ćwiczeniami. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na wszystkie układy organizmu, poprawia nastrój, zwiększa poczucie pewności siebie. Spacery, nordic walking czy wykonywanie ćwiczeń z internetowym trenerem , to świetne alternatywy na czas pandemii.

  1. Unikaj używek

Chociaż niestety alkohol i inne używki często traktowane są przez społeczeństwo jako narzędzia do poprawy nastroju, to niestety jeśli w ogóle przynoszą taki efekt, to tylko na chwilę. Alkohol często potęguje problemy, pogarsza stan psychiczny i w dodatku uzależnia. Chwilowa i pozorna euforia, jest małą korzyścią wobec utraty zdrowia.

miesiąc z kalendarza z wyrazem happy

 

  1. Dbaj o sen i pozytywne myślenie

Czynnikiem wywołującym lęk może być śledzenie doniesień medialnych o COVID-19. Czasem lepiej z nich zrezygnować i zająć się czymś przyjemniejszym. Dla zachowania zdrowia psychicznego bardzo ważna jest również higiena snu – chodzenie spać o podobnej godzinie, czytanie przed snem książek, słuchanie wyciszającej muzyki, medytacje – to najlepszy sposób na poprawę jakości snu. A jak wiadomo – organizm wypoczęty lepiej radzi sobie z trudnościami dnia codziennego.

  1. Nie bój się kontaktu ze specjalistą

Trudno poradzić sobie samodzielnie z bardzo silnym lękiem, mocno wpływającym na komfort życia. Im szybciej zapadnie decyzja o wizycie u psychiatry i/lub psychologa, tym lepiej. Terapia psychologiczna czy – jeśli lekarz uzna to za konieczność – farmakologia, pomagają zapanować nad lękiem i odzyskać dobrą jakość życia.