Jak oswoić lęk – dobre strony lęku

mętlik w głowie
Lęk jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje jak egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, przeprowadzka. W ostatnim czasie specjaliści od psychologii i psychiatrii obserwują znaczny wzrost występowania lęku, co wynika z pandemii Covid-19 i wprowadzanych obostrzeń. Jak wykazały badania Mateusza Babickiego i Agnieszki Mastalerz-Migas z Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, aż 71% ankietowanych wykazało lęk, którego podłożem był koronawirus.

Dzięki temu, że odczuwamy  lęk, zauważamy zagrożenia, jesteśmy ostrożniejsi, motywujemy się do działania. Jednak czasem przybiera on cięższą formę, trudną do opanowania i dezorganizującą życie. Wtedy należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli jednak jest to forma lżejsza możemy próbować lęk oswoić, a na początku warto zauważyć jego mocne strony.

mózg na rękach

Pozytywne strony lęku

Osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi, traktują lęk jako swojego wroga, który często zjawia się niespodziewanie i wywraca życie do góry nogami, uniemożliwiając choćby realizowanie planów na dany dzień. Jednak lęk ma swoje dobre strony tylko trzeba nauczyć się je zauważać. Już na początku XX wieku dwóch badaczy Yerkes i Dodson odkryło, że przy lęku o średnim nasileniu możliwe jest osiąganie najlepszych wyników. Dzieje się tak, ponieważ lęk działa jak pewnego rodzaju motywator, zachęca do działania. Ważne jest tylko przyjrzenie się swojemu lękowi i zrozumienie z czego wynika. Lęk może w końcu dotyczyć czegoś, na co mamy wpływ, tylko trzeba zidentyfikować problem i zacząć pracować nad zmianą. Lęk może również pobudzić kreatywność, pomóc odkryć nowe pasje czy zachęcić do uprawiania sportu. Aby odwrócić uwagę od lęku, często zaleca się podjęcie działań (a nie np. leżenie w łóżku i skupianie się na problemie). Oczywiście trudno jest od tak przestać o czymś myśleć, ale np. dzięki aktywności fizycznej uwalniane są endorfiny, poprawia się wydolność organizmu, wyładowane zostają negatywne emocje, poprawia się pewność siebie. To wszystko bardzo pomaga w walce z lękiem.

biegnąca kobieta

Oswajanie lęku

Chociaż osoby zmagające się z lękiem starają się z nim walczyć, to często specjaliści podkreślają, że to nie jest dobra metoda, a w zamian proponują akceptację lęku. Przede wszystkim lęk jest naturalną emocją i nie da się jej wyeliminować ze swojego życia. Można spróbować samodzielnie ją oswoić lub skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Metody oswajania lęku są różne i zależą od konkretnego przypadku. Osoby zmagające się z lękami, często zaczynają wręcz odczuwać lęk przed pojawieniem się lęku. Dlatego tak ważne jest by zaakceptowały siebie i pojawiające się lęki. Ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości, bo to dzięki niej zyskujemy wiarę, że potrafimy poradzić sobie z lękiem.

rozmowa dwóch kobiet

Co możemy w takim razie zrobić?
 • ćwiczenia oddechowe
 • relaksacyjne
 • joga

pomagają zminimalizować stan lękowy.

Dużą rolę przypisuje się również zdrowemu stylowi życia:

 • prawidłowa dieta
 • ograniczenie alkoholu
 • aktywność fizyczna
 • wystarczająca ilość snu

przytulanie matki z córką

a także zdrowym relacjom z bliskimi:

 • otwarta komunikacja
 • rozwiązanie problemów
 • spędzanie wspólnie czasu
 • wzajemne wspieranie się

Jeśli jednak próba samodzielnego oswajania lęku zakończy się niepowodzeniem, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Lekarz diagnozując problem, dopasuje odpowiednią farmakoterapię. Natomiast psychoterapeuta dobierze indywidualne metody oswajania lęku, które z dużą skutecznością pomagają zaakceptować lęk, uczą jak sobie z nim poradzić i w efekcie poprawić jakość życia.

Zadzwoń do nas: 531 190 320