Depresja to obecnie jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które ma wpływ na sposób odczuwania i myślenia, relacje z otoczeniem, a nawet funkcjonowanie całego organizmu. Jak podaje WHO, współcześnie jest to istotna przyczyna niezdolności do pracy, czy ogólnie, niesprawności w wielu społeczeństwach na świecie. Szacuje się, że problem dotyczy nawet kilkunastu procent populacji. Zaburzenia tego typu wpływają nie tylko na stan chorego, ale odbijają się również na najbliższych i rodzinie.
Na początku dotknięty depresją trafia najczęściej do lekarza rodzinnego. Otrzymuje leki nasenne lub uspokajające, które stosowane systematycznie przez okres kilku tygodni mogą uzależniać. Zazwyczaj na tym etapie choroba pozostaje nierozpoznana, a przepisane środki farmakologiczne pomagają tylko doraźnie. W przypadku depresji fachowa pomoc wykwalifikowanego psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty okazuje się więc nieoceniona.
Na specjalistyczną konsultację należy zgłosić się, gdy zaobserwujemy u siebie lub kogoś z najbliższego otoczenia zaburzenia rytmu dobowego (np. nadmierną senność lub chroniczną bezsenność), poczucie przygnębienia, smutku, przewlekłe obniżenie nastroju (trwające tygodniami lub miesiącami), wzmożona płaczliwość, napady lęku, brak energii (utrudniający lub wręcz uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności), zanik lub wzmożenie apetytu, poczucie bezsensu, braku nadziei, myśli rezygnacyjne lub samobójcze.
W Centrum Zdrowia Psychicznego w Lublinie oferujemy specjalistyczną pomoc osobom cierpiącym na depresję. Wsparcie udzielane jest zawsze po rzetelnym zdiagnozowaniu zaburzenia. Rodzaj terapii dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.