Centrum Zdrowia Psychicznego powstało z inicjatywy profesor Haliny Marmurowskiej – Michałowskiej jako ośrodek świadczący kompleksową diagnostykę oraz terapię wszelkich zaburzeń zdrowia psychicznego, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zespół specjalistów tworzą doświadczeni psychiatrzy, psychologowie, neuropsycholog, psychoterapeuci oraz neurolog. Ośrodek nastawiony jest na kompleksową diagnostykę, a następnie niezbędną pomoc dostosowaną indywidualnie do każdego pacjenta. Pomoc realizowana jest poprzez wizyty lekarskie, porady psychologiczne, terapie psychoterapeutyczne indywidualne oraz grupowe. W naszych działaniach kierujemy się troską o pacjenta, jego zdrowie oraz komfort. Specjaliści, z którymi współpracujemy to wyszkoleni specjaliści, z wieloletnią praktyką kliniczną. Nadzór merytoryczny pełni profesor Halina Marmurowska - Michałowska.
Kto może skorzystać z leczenia w centrum?
Osoby z chorobami neurologicznymi będą diagnozowane przez specjalistę neurologa, lub w razie potrzeby również przez psychologa, który wykonuje niezbędne testy – do uściślenia , rozpoznania i podjęcia najbardziej skutecznego leczenia ( mogą także być potrzebne badania tomografii mózgu lub rezonans).
Pacjenci po udarach, po urazach głowy, po operacjach neurochirurgicznych, we wczesnych stadiach zaburzeń intelektualnych, np. przebiegu choroby Alzheimera mogą korzystać też z rehabilitacji pod opieką psychologa. Ćwiczenia mają na celu poprawę sprawności intelektualnej. W razie potrzeby może być wprowadzone dodatkowo leczenie neurologiczne lub psychiatryczne.
Psychiatra leczy osoby cierpiące zarówno na zaburzenia psychotyczne jak również nerwicowe. Objawy, które najczęściej są odczuwane jako dyskomfort to: zaburzenia snu, stany lękowe, przygnębienie, utrata energii, długotrwałe, uporczywe dolegliwości bólowe, zaburzenia koncentracji i pamięci, myśli natrętne, poczucie zagrożenia, zaburzenia zachowania.
Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi nawet w przypadku ewidentnych „objawów nerwicowych” do prawidłowej diagnozy często potrzebują: podstawowych badań laboratoryjnych, czasami bardziej szczegółowych, np. poziomu hormonów. Czasami konieczne są testy diagnostyczne wykonane przez psychologa, badanie EKG lub EEG, badanie neurologiczne.
Rozpoznanie postawione przez psychiatrę pozwoli na wybranie najlepszej formy leczenia – najczęściej farmakologicznego lub połączonego z psychoterapią (psycholog, psychoterapeuta) albo tylko psychoterapeutycznego.
Pamiętaj: leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią przyspiesza leczenie, metody te nie wykluczają się , natomiast bardzo dobrze się uzupełniają.
Psychiatra jako lekarz ma prawo wypisywać skierowania na badania, zalecać i przepisywać leki, wydawać zwolnienia lekarskie i zaświadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Psychiatra dziecięcy zajmuje się:
- zaburzeniami psychicznymi wieku rozwojowego m.in. zaburzenia nastroju, lękowe, adaptacyjne, ADHD
- zaburzeniami odżywiania (anorexia, bulimia, binge eating disorder)
- zaburzeniami zachowania
- dziećmi z moczeniem nocnym
- zaburzeniami tikowymi
- zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi (myśli i czynności natrętne)
- dziećmi i młodzieżą u których pojawiają się zachowania autoagresywne
Jeśli jesteś w okresie żałoby, przechodzisz kryzys małżeński lub rodzinny czy zawodowy możesz zgłosić się bezpośrednio do psychologa.
Zdarza się, że pierwsza wizyta u psychiatry łączy się często ze sporym stresem. Pacjenci obawiają się reakcji otoczenia, stygmatyzacji. Warto jednak uświadomić sobie, że im prędzej udamy się po pomoc do specjalisty, tym szybciej uzyskamy wsparcie.
Jeśli chcesz pozbyć się swoich objawów, które zakłócają normalne życie, pozwól się zbadać, dyskutuj ze specjalistą o właściwym postępowaniu diagnostycznym i leczniczym. Powstrzymaj się przed stawianiem sobie samodzielnych „internetowych” rozpoznań – możesz się pomylić! Nawet lekarze nie leczą się sami! Nie lecz swoich medycznych fantazji – zaufaj specjalistom.